Mikroskopická endodoncie

Endodontické ošetření = ošetření vnitřní části zubu.

Endodoncie (často nazýváno též „čištění kanálků“ či „trhání nervů“) je obor, který v posledním desetiletí zaznamenal obrovský vývoj a výrazně tím vzrostla kvalita zubního ošetření.

Při endodontickém ošetření nejde jen o „umrtvení zubu“. Aby bylo endodontické ošetření úspěšné, je třeba kořenové kanálky ošetřovaného zubu nejprve všechny najít, kvalitně vyčistit, rozšířit, vydezinfikovat a zaplnit materiálem, který kořenové kanálky hermeticky utěsní.

Endodontické ošetření je nutné provést vždy, když dojde v zubní dřeni k patologickému procesu – zánětu nebo jejímu odumření. Zánět zubní dřeně je většinou způsoben bakteriemi (infekcí), které do dřeňové dutiny pronikly ze zubního kazu. Zubní dřeň může také onemocnět při úrazu zubu (pohmoždění zubu, zlomenina zubu).

Zánět vede k rozpadu zubní dřeně a k postupnému proniknutí infekce do celého kořenového systému. Bakterie se kořenovým kanálkem dostávají do těsné blízkosti kosti. Na tento stav reaguje imunitní systém rozvojem zánětu kolem kořene zubu a vzniká tzv. zubní váček. Náš imunitní systém bohužel nedokáže odstranit infekci uvnitř kořenového kanálku. Proto se zánět kolem hrotu kořene zvětšuje. Při déletrvajícím chronickém zánětu může dojít k vytvoření dutiny v kosti a vznikne cysta. V některých případech také doporučujeme provést endodontické ošetření před zhotovením korunky nebo můstku.

Na naší stomatologické klinice využíváme pro ošetření kanálků operační mikroskopy Zeiss a Kaps a příslušné mikroskopické techniky. Tím dosahujeme na našem pracovišti při ošetření kořenových kanálků dlouhodobé úspěšnosti vyšší než 98%. Abychom docílili absolutní kvality a tedy úspěšnosti endodontického ošetření, pomáhají nám nejrůznější přístroje (apexlokátor, endodontické motory, speciální endodontické ultrazvukové koncovky).

Kvalitní mikro-endodontické ošetření s použitím operačního mikroskopu je časově náročné. K ošetření jednoho zubu potřebujeme minimálně 2 hodiny. Kompletní ošetření kořenových kanálků pod operačním mikroskopem se snažíme provádět téměř vždy v jedné návštěvě, což šetří Váš čas. Ošetření je bezbolestné, vždy pracujeme v místním znecitlivění (anestezii). Endodonticky ošetřený zub opatřený kvalitní korunkou má stejnou prognózu jako zub zdravý, tj. může sloužit dlouhá léta.

Tento typ ošetření nehradí zdravotní pojišťovny.